A A A

Od dzisiaj KLO ma swoją szkolną galerię malarstwa, która mieści się w korytarzu Liceum i będzie dostępna na naszej stronie internetowej. Codziennie będziemy opowiadać Wam coś ciekawego o malarzach i obrazach, a rozpoczniemy od najbardziej znanego „Stańczyk” polskiego malarza Jana Matejki.
Stańczyk obraz Jana Matejki
Jan Matejko ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. Był autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków podczas Wiosny Ludów w kwietniu 1848, a później powstanie styczniowe. Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie, i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu. Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Sam Matejko traktował swoje obrazy jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju, a nie wyraz ideologii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę, pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu.
Stańczyk
Pełna nazwa obrazu: „Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska”. „Stańczyk” to jeden z najsłynniejszych obrazów namalowanych przez Jana Matejkę. Obraz ten powstał w roku 1962 i obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. W centrum obrazu siedzi Stańczyk – nadworny błazen króla Zygmunta I Starego. Wbrew swej profesji ma poważną minę, błazen myśli o losach kraju. Siedzi nieruchomo, załamując ręce na wieść o nieszczęściu, które spotkało ojczyznę. Obok błazna na stole, leży zadaje się, że niezauważany, czy też zapomniany przez wszystkich możnych list. Posłaniec doniósł właśnie, że utraciliśmy na rzecz Rosji ważną twierdzę strzegącą wschodnich rubieży Rzeczypospolitej – Smoleńsk. To wydarzenie miało miejsce w roku 1514. Ale za jego plecami widać otwarte drzwi, możemy zauważyć wspaniale odzianych, bawiących się beztrosko dworzan.

Galeria obrazów