W środę 17 kwietnia, na zakończenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie tego największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zarazem ośrodka zagłady, rozpoczęło się o godz. 12.00 i trwało 4 godziny. Przewodnicy Muzeum przybliżyli naszym uczniom historię tego strasznego miejsca, w którym w ciągu niespełna 5 lat istnienia, życie straciło - jak szacują historycy - od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys. Ponadto zginęło w obozie około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości (m.in. Czesi, Białorusini, Jugosłowianie, Francuzi, Niemcy i Austriacy). Po zwiedzaniu Muzeum młodzież udała się do Krakowa, gdzie miała okazję odwiedzić Stare Miasto oraz Wawel.

Wyjazd do Muzeum w Auschwitz Wyjazd do Muzeum w Auschwitz

Wyjazd do Muzeum w Auschwitz